صفحه شخصی مهسا معتمد   
 
نام و نام خانوادگی: مهسا معتمد
استان: تهران - شهرستان: تجریش
رشته: کارشناسی ارشد شهرسازی
تاریخ عضویت:  1391/06/03
 روزنوشت ها    
 

 آشنایی با تاریخچه ساز چنگ بخش عمومی

11

آشنایی با تاریخچه ساز چنگ


چنگ بسا کهن‌ترین ساز تاردار ایرانی باشد و نام آن بیش از هر ساز دیگر در کتاب‌ها آمده و نقش آن در آثار باستانی بجا مانده است.

بنا به اسناد موثق که از حجاری‌های بابل و آشور و نواحی مجاور مجاور آن در دست است چنین بر می‌آید که در هشت قرن بیش از میلاد مسیح انواع و اقسام سازهای مختلف در نواحی مزبور به مراحل ترقی رسیده و در دست نوازندگان بوده است.


نقش‌هایی که از آغاز این دوره ممتد تاریخ تمدن بشر از آلات موسیقی در دست است نشان می‌دهد که چنگ مثل سنتور و قانون از سازهای بسیار قدیمی است که از دو هزار سال پیش از میلاد در این مناطق رواج داشته است.


نوع ابتدایی آن شکل مثلث و شامل یک تخته به طول تقریبا یک گز و یک میله چوبی است و معمولا شکل دست انسان را داشته است، سیم های این ساز که معمولا ۸ یا ۹ تا بوده به موازات وتر این مثلث قائم الزاویه بین تخته و میله امتداد یافته است . یک سر سیم‌ها به تخته وصل می شده و انتهای دیگر آن دور میخها یا گوشی هایی که روی میله چوبی قرار داشته پیچیده می‌شده و باقی مانده آن سیمها از طرف دیگر آویزان بوده است.

چهارشنبه 31 اردیبهشت 1393 ساعت 15:14  
 نظرات    
 
فرزانه جهانمردی 15:58 آدینه 2 خرداد 1393
2
 فرزانه جهانمردی
چنگ خمیده قامت میخواندت به عشرت / بشنو که پند پیران هیچت زیان ندارد
مهسا معتمد 21:16 چهارشنبه 7 خرداد 1393
0
 مهسا معتمد
با سلام خدمت دوستان عزیز


روز نوشت آشنایی با تاریخچه ساز چنگ ،با جملات زیر به پابان می رسید


چنگهایی که در دوره‌های اخیر تاریخ بابل و آشور نقش شده از حیث شکل و طرز گرفتن و نواختن با چنگ‌های دوره‌های قدیم تفاوت بسیار دارد.

برتعداد سیمها نیز افزوده شد. جعبه صوتی این نوع چنگ گاهی مستقیم و بدون انحنا و در موارد دیگر منحنی بوده است . طرز نواختن این ساز نیز تغییر کرده به این معنی که این را طوری می گرفتند که سیمها تقریبا عمود بر زمین باشد یعنی به خلاف قدیم که میله چوبی که به موازات زمین بود ولی سیمها عمود بر زمین نبود . نکته دیگر اینکه در نواختن این نوع چنگ زخمه بکار برده نمیشد بلکه آنرا با

دست می نواختند و هر دو دست در نواختن آن دخیل بود
مهسا معتمد 21:16 چهارشنبه 7 خرداد 1393
0
 مهسا معتمد
در دوره ساسانیان چنگ معروفترین و محبوبترین سازها بوده است و در شاهنامه فردوسی نیز از آن فراوان نام برده شده است. نکیسا موسیقیدان معروف در بار خسرو پرویز در نواختن آن مهارت تام داشته است.

می‌توان انواع ابتدایی چنگ را در آثار هنری سومری‌ها و مصری‌ها مشاهده کرد. ایرانیان قدیم نوعی از چنگ را ون می‌گفتند.

چنگ امروزی دارای سه قسمت متمایز: گردن، ستون و جعبه طنینی است. زه‌ها از گردن ساز به موازات ستون ممتد و به جعبه طنینی متصل می‌باشند. چنگ را با فشار دادن کف دست بر روی سیم و یا لمس کردن ویا چنگ زدن به زه‌های آن به صدا در می‌آورد.

چنگ مثلث در اواخر قرون وسطی در اروپای غربی رایج بود. در سال ۱۷۲۰ در باواریا، پدال‌هایی در پایه چنگ تعبیه شد و این امر برقدرت فنی چنگ افزود

در سال ۱۸۱۰ سباستین آرا، چنگ را به شکل امروزی تکمیل نمود و بدین وسیله نواختن همه گامهای بزرگ و کوچک را ممکن ساخت و از آن به بعد چنگ در ارکستر معمول گردید. چنگ جدید ۴۷ سیم و ۷ پدال دارد.

چنگ نام یکی از نتهای موسیقی نیز هست که ارزش زمانی آن ۸/۱ نت گرد می‌باشد چنگ در میان اعراب پیش از اسلام نیز ساز شناخته شده بود. در ادوار مختلف تاریخی و در سرزمین های دور از یکدیگر شکل های خاصی به خود گرفته است. اهالی شمال افغانستان به «زنبورک »چنگ می‌گویند در صورتی که از بک های ترک زبان آسیای میانه به نوعی سنتور ایرانی «چنگ» می‌گویند
مهسا معتمد 21:16 چهارشنبه 7 خرداد 1393
1
 مهسا معتمد
درپایان فایل موسیقی، آهنگ بی کلام Forever After ساز چنگ Carol Tatum برای دوستان و همکاران محترم در این قسمت قرار داده شده است .
امیدوارم از شنیدن آن لذت ببرید.

مهسا معتمد
امیر یاشار فیلا 13:56 پنجشنبه 8 خرداد 1393
1
 امیر یاشار فیلا

وقت سحر است؛ خیز ای مایه‌ی ناز / نرمک‌نرمک باده خور و چنگ نواز

کاین‌ها که به‌جایند، نپایند دراز / وآن‌ها که شدند، کس نمی‌آید باز

(خیام فرزانه)


با سپاس از خانم مهندس معتمد؛
دوستانی که به پیوستِ این روزنوشت یا در دنباله‌ی واپسین کامنتِ خانم معتمد دنبال فایل موسیقی مورد اشاره‌ی ایشان گشتند و طبعاً آن را نیافتند، می‌توانند آن را از این‌جا دریافت کنند:

Forever After – Carol Tatum


در این‌جا هم آهنگِ بی‌سخن دیگری، دربردارنده‌ی تک‌نوازیِ ساز چنگ (Harp)، در دست‌رس دوست‌داران است:

Solo Harp – Carl Philipp Emanuel Bach
مهسا معتمد 16:17 شنبه 10 خرداد 1393
2
 مهسا معتمد
جناب آقای مهندس فیلا از لطف و توجه شما

سپاس گزارم
علیرضا حاج محمدی 16:32 سه شنبه 13 خرداد 1393
1
 علیرضا حاج محمدی
تشکر از مهندس فیلا و خانم مهندس معتمد
مجتبی محمدی 22:50 چهارشنبه 14 خرداد 1393
0
 مجتبی محمدی
خانم معتمد تاریخچه جالبی بود...
امیر یاشار فیلا 02:47 سه شنبه 27 خرداد 1393
0
 امیر یاشار فیلا

خانم مهندس معتمد

آقای مهندس حاج‌محمدی

 

کار ویژه‌ای نکردم ؛ انجام وظیفه بود.

لطف و قدرشناسی شما را ارج می‌نهم.